I ne samo što republičke elite vuku svaka na svoju stranu, već ste nekima još samo vi tačka dodira, ali kao neprijatelj. I Milošević i Tuđman sve otvorenije nastoje da vas se otarase. Smeta im vaša popularnost, a pre svega opštejugoslovenska platforma sa koje nastupate. Za Miloševića ćete uvek ostati tek kamufliran Jugosloven, a zapravo Hrvat, za Tuđmana nedostatan Hrvat, isuviše „jugoslavenski orijentiran“.
Očigledno se ne uklapate u njihove nacionalne projekte. Ideja vodilja za Sloveniju i Kučana je otcepljenje, za Tuđmana takođe, ali uz obračun sa srpskom manjinom a možda i sa teritorijalnim proširenjem na račun Bosne i Hercegovine. Ekspanziji se nada i Milošević, kako u Hrvatskoj, tako i u Bosni. Određenu podršku zbog toga dobijate u bosanskom i makedonskom rukovodstvu. To jeste izvestan zamajac, ali nedovoljno jak da se nadigraju glavni igrači.
Vaš nominalan šef države, osmočlano Predsedništvo SFRJ, nije vam naklonjeno a njegovi članovi su i među sobom posvađani jer zastupaju interese svojih republika. Slična napetost oseća se i u vašoj vladi – mnogi ministri bliži su svojim republičkim rukovodstvima no vama. To se posebno odnosi na ministarstva sile – vojsku i tajne službe. Neposlušne ministre ne možete da razrešite bez saglasnosti Savezne skupštine, čije je Veće republika u potpunom rasulu, a Veće građana okrnjeno.
Vojni vrh vas takođe ne trpi. Premda shvataju da ste mnogo više zainteresovani za spasavanje Jugoslavije od Miloševića, Tuđmana i Kučana, podozrivi su prema vašem ekonomskom programu. Smatraju, i to sa pravom, da želite da sačuvate zemlju, ali i da joj temeljno izmenite društveni poredak. Oni bi, međutim, baš taj poredak da očuvaju, i to po svaku cenu, makar propala država. Sve su bliži Miloševićevom konceptu skraćene, centralizovane Jugoslavije.
I na spoljnom planu situacija je složena. Uživate određenu podršku na Zapadu, dok se Istok kruni i transformiše. Međutim, Sjedinjene Američke Države su opsednute baš tom transformacijom, i gledaju pre svega put Moskve. Ako je nešto od međunarodne pažnje i preostalo, ona je usmerena ka Bliskom istoku, gde je tek okončan rat protiv Sadama Huseina.
Jugoslovenski problem je prepušten evropskim partnerima, koji su oko ovog pitanja podeljeni. Jugoslavija ne uživa više mesto u svetskom poretku koje je imala za Titovog života. Nesvrstavani pokret se kruni, kao i vodeća uloga Jugoslavije u njoj. U oktobru 1990. CIA iznosi predviđanje da će zemlja u dogledno vreme nestati, i to nije tajna. Navode Agencije 28. novembra, pred sam Dan Republike, prenosi Njujork tajms.
Dužnička kriza takođe čini svoje, kao i nespremnost međunarodnih finansijskih institucija da priteknu u pomoć. Jugosloveni su iznureni decenijom koja je bila obeležena rastom inflacije, nezaposlenošću i krizom. Optužuju jedni druge, a vas simpatišu jer ste svojim ekonomskim programom zaustavili inflaciju, ostvarili konvertibilnost nacionalne valute i ponudili reformsku perspektivu posrnuloj privredi. Da li ćete uspeti da ubedite strani faktor da je Jugoslavija i dalje dobra investicija?
A možda je još važnije pitanje da li ćete uspeti u to da ubedite i same Jugoslovene – kako „obične ljude“, među kojima uživate značajnu popularnost, tako i intelektualnu elitu, među kojom takođe imate simpatizere? Jasno je svakome, i tada i sada, da je teško sačuvati Jugoslaviju da se ne raspadne u ratu, ali nije nemoguće. Da bi se tako nešto desilo, bilo je potrebno da lider, koji je prepoznatljiv i popularan u celoj Jugoslaviji, preuzme odgovornost za njen opstanak.
Međutim, da bi se događaji razvijali u drugom pravcu, potrebno je povući čitav niz poteza i uticati na: JNA i druge instrumente sile, inostrane faktore, republička rukovodstva i jugoslovensku javnost.